HEMEN ARAYIN: 0212 220 62 37

Diğer Hizmetlerimiz

Diğer Hizmetlerimiz

Domain Hizmetleri

Domain Türkçe'ye "Alan adı" şeklinde tercüme edilmiştir. Alan adı www (world wide web) harflerinden sonra sizin belirlediğiniz isim ve uzantılar (com, net, org vb.)  sonucu ortaya çıkan sonuçtur. Bu uzantıların ne anlama geldiğini size açıklayacağız.

Genel Uzantılar
.com uzantısı Ticari siteler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Bu uzantı  ingilizcede "commercial" yani ticari kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmuştur.
.net uzantısı İnternet omurgası üstlenen ağları göstermek için çıkarılmıştır. Bu uzantı ağ anlamına gelen "network" kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmuştur.
.org uzantısı organizasyonlar için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce’de organizasyon anlamına gelen "organization" kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmuştur.
.biz uzantısı Kişisel amaçlı değil sadece iş amaçlı kullanılması için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır, İngilizce'de iş anlamına gelen  "business" kelimesinden üretilmiştir.
.info uzantısı bilgi amaçlı siteler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce'de bilgi anlamına gelen "information" kelimesinin ilk 4 harfinden oluşmuştur.
.name uzantısı isminden de anlaşılacağı gibi gerçek isimler veya takma isimler için oluşturulmuş bir uzantıdır.

Genel alan adları her ne kadar sınıflandırılmış olsa da ilk gelen alır prensibiyle talep eden tüm kuruluş ve şahıslar alabilir.

Sponsorlu Uzantılar

.edu uzantısı Eğitim kurumları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce'de eğitim anlamına gelen "education" kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.
.gov uzantısı Devlet kurumları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce’de devlet anlamına gelen "government" kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmaktadır.
.mil uzantısı Askeri kurumları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce’de askeri anlamına gelen "military" kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmaktadır.
.int uzantısı Uluslararası örgütler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce'de uluslararası anlamına gelen "international" kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.
.aero uzantısı Havacılık için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır.  İngilizce'de havacılık anlamına gelen "aeronautics" kelimesinin ilk 4 harfinden oluşur.
.asia uzantısı
asya kıtasında yer alan kişi kurum ve organizasyonlar için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır.
.cat uzantısı İspanya'nın br bölgesi olan Catalan dili ve kültürü için oluşturulmuş bir uzantıdır.
.coop uzantısı Kooperatifler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır.  İngilizce'de kooperatif anlamına gelen "cooperatives" kelimesinin  ilk 4 harfinden oluşur.
.jobs uzantısı kariyer sitesi oluşturulması için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce'de işler manasına gelir.
.mobi uzantısı Mobil aygıt ve uygulamaları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce'de mobil anlamına gelen "mobile" kelimesinin  ilk 4 harfinden oluşur.
.museum uzantısı müzeler için oluşturulmuş uzantıdır.
.tel uzantısı sadece kişisel veya kurumsal iletişim bilgileri içeren yani online kartvizit siteleri içindir.
.travel uzantısı kendisinden de anlaşılabileceği gibi seyahat ile ilgili web siteleri içindir.

.tr Uzantılar

com.tr uzantısı Ticari kuruluşlar için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. Ticaret Odası kaydı veya marka tescili yaptırmayan şirketlere tahsis edilmez.
edu.tr uzantısı Yüksek Eğitim kurumları için  üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Üniversiteler veya denk kuruluşlar dışında kurumlara tahsis edilmez.
k12.tr uzantısı İlk ve Orta dereceli eğitim kurumları için  üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İlköğretim okulu veya liseler dışında kurumlara tahsis edilmez.
gen.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
web.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
name.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
biz.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
info.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
bel.tr uzantısı Belediyeler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Belediyeler dışında tahsis edilmez.
pol.tr uzantısı İSadece Emniyet müdürlükleri için üretilmiş  alan adı uzantısıdır. Emniyete ait birimler dışında tahsis edilemez..
gov.tr uzantısı Devlet kurum ve kuruluşları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Devlet kurum ve kuruluşları dışında tahsis edilmez.
mil.tr uzantısı Ülkemizdeki Askeri kurum ve kuruluşlar için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Askeri kurumlar dışında tahsis edilmez.
net.tr uzantısı Ülkemizdeki internet servisi sunan kuruluşlar için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Bu hizmeti sağlayan kuruluşlar dışında tahsis edilmez.
org.tr uzantısı VAkıf, Sivil toplum örgütleri vb. için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Tüzük ve 2 dernekten imza alınması ile tahsis edilebilir.
dr.tr uzantısı Doktorlar için özel olarak üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. TTB tarafından tasdik edilmiş doktorlara verilir.
av.tr uzantısı Avukatlar için özel olarak üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Başvuru yapıldıktan sonra http://www.barobirlik.org.tr/avtr/basvuru/basvuru.aspx  adresindeki online başvuru formu doldurulmalıdır.

Hosting Hizmetleri

Hosting, barındırma anlamına gelmektedir. Sitenizin üzerinde çalışan tüm mailler ve içerikler hosting alanında tutulur. Firmamız, web tasarım ve SEO konusunda bizden hizmet almakta olan müşterilerimize kendi sunucusu üzerinden hosting hizmeti sağlamaktadır. Mevcut müşterilerimiz dışında, hosting satışı firmamız tarafından yapılmamaktadır.

Arama Motorlarına Kayıt

Arama Motorlarına Kayıt, her web sitesine yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü bugün artık herkes bir ürün bir hizmet ya da bir konu aramak istediğinde arama motorlarını kullanmaktadır. Ne kadar çok arama motorunda kaydınız olursa bulunma şansınızda o kadar artacaktır.

Arama Motoru kayıt işlemleri belli bir algoritma takip edilerek yapılmalıdır. Öncelikle sitenizin meta tagları (etiketleri) arama motorlarına uygun hale getirilmeli, daha sonra arama motorlarına kayıt işlemleri başlamalıdır. Her ne kadar ismi Arama Motorlarına Kayıt olsa da dizinlere ve link sitelerine de kayıtlar yapılmaktadır.

Arama motoru kayıt işlemleri belli bir iş grubunun tekelinde değildir. Herkes bu işlemi yapabilir ama  dikkatli ve profesyonel eller tarafından yapılmaz ise web sitenize yarardan çok zararda verebilir. Mesela meta taglar (etiketler)  düzgün oluşturulmazsa,bir anda tüm arama motorlarına kayıt yapılırsa tarafından ya da arama motorları tarafından dışlanmış bir dizin veya link sitesine ekleme yaparsanız siteniz bundan olumsuz etkilenecektir.

Arama Motoru Kayıt işlemleri size Google ve diğer majör arama motorlarında (yahoo, msn, lycos vs.) üst sıralarda çıkmanız için avantaj sağlayacaktır. Fakat tek başına tabii ki bir anlam ifade etmez. Google'da ilk sayfa da çıkmak istiyorsanız Arama Motoru Optimizasyonu sayfamızı ziyaret etmeniz gerekmektedir. Ücretlendirmeler ise aşağıdaki gibidir:

100 Adet Arama Motoruna Kayıt :  50 TL + KDV

200 Adet Arama Motoruna Kayıt :  90 TL + KDV

300 Adet Arama Motoruna Kayıt :  130 TL + KDV

400 Adet Arama Motoruna Kayıt :  175 TL + KDV

500 Adet Arama Motoruna Kayıt :  200 TL + KDVGoogle Rehber ve Navigasyon Cihazlarına Kayıt

Google Rehber, firma adınız arandığında sağ tarafta haritada çıkmanızı, bilgilerinizin gözükmesi açısından size prestij kazandırmaktadır. Bunun dışında google rehberde listelenecek olmanızda firmanızın Google'da bulunur olması için önemlidir. Google rehber sayfanıza firma bilgilerinizin tümü dışında 10 adet resim, çalışma saatleriniz, otopark vb. gibi ekstra özellikleri de ekleyebilirsiniz. Başvuru yapıldıktan yaklaşık 1 ay sonra bilgileriniz Google'da yayınlanmaya başlayacaktır.

Mobil kullanımın artması ile haritadan bulunmak çok önemli bir hal aldı. Sizi arayanlar ve ofisinizi bulmak isteyenler bu harita sistemlerini kullanarak sizlere ulaşmaya çalışıyorlar. Bu haritalarda yer almak ta hem ziyeretçileriniz hem de bulunabilmeniz açısından önem sarf etmektedir.

Bu 2 hizmet için ücretlendirmeler ise aşağıdaki gibidir:

Google Rehber ve Navigasyon Kayıt :  249 TL + KDV